„W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytuł powieści Juliusza Verne „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” bezpośrednio odwołuje się do treści utworu i punktu wyjścia akcji powieści. Zapowiada także mające nastąpić wydarzenia.

Główny bohater – Fileas Fogg – to angielski dżentelmen, londyńczyk, który nigdy nie opuszczał stolicy Anglii. Prowadził spokojny i szalenie usystematyzowany tryb życia. Pewnego dnia założył się z kolegami z klubu „Refgorma”, że zdoła przebyć trasę dookoła świata w ciągu osiemdziesięciu dni. Według niego, dzięki odkryciom i rozwojowi techniki świat się skurczył, a współczesne środki lokomocji pozwalają na szybkie przemieszczanie się.

Po zakładzie natychmiast udał się w podróż. Przez kolejne tygodnie przemierzył lądy Europy, Afryki i Ameryki Południowej, a także oceany. Na trasie nie brakowało niespodzianek i wypadków i tylko dzięki posiadanemu majątkowi oraz poświęceniu własnym i przyjaciół zdołał wygrać zakład.

Matematyczne kalkulacje sprawdziły się. Fileas przebył drogę dookoła świata w osiemdziesiąt dni. Dzięki temu, że podróżował na wschód zyskał jedną dobę i to właśnie pozwoliło mu ostatecznie zdążyć na czas – o wyznaczonej godzinie triumfując stawił się w klubie „Reforma”.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  Kompozycja i narracja „W 80 dni dookoła świata”
3  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeńKomentarze: „W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: