Juliusz Verne - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jules Gabriel Verne przyszedł na świat 8 lutego 1828 roku w portowym bretońskim mieście Nantes. Jego ojciec – Pierre prowadził kancelarię adwokacką, zaś matka Sophie Allotte de la Fuÿe pochodziła z bogatej rodziny armatorów. Od początku pasją przyszłego pisarza było morze. Słuchał wielu opowieści o morskich przygodach i sam pragnął żeglować. W wieku jedenastu lat zaciągnął się na statek jako chłopak okrętowy, jednak ojciec dogonił szkuner „Coralie” i odwiódł syna od wypłynięcia w morze.

Juliusz miał przejąć kancelarię adwokacką, dlatego rozpoczął i kontynuował w Paryżu studia prawnicze. Tam też w 1848 roku obserwował krwawy przebieg Wiosny Ludów. Oprócz nauki czas poświęcał na życie kulturalne i towarzyskie. Dzięki wujowi - Françoisowi de la Celle de Chteaubourg poznał znakomitości ówczesnej Francji (V. Hugo, A. Dumas - ojciec). Po studiach nie powrócił od razu do Nantes, do kancelarii ojca, poświęcał się twórczości literackiej. W 1850 roku odbyła się premiera jego sztuki - „Przełamane słomki”. Ojcu nie podobała się pisarska kariera syna i przestał przesyłać mu pieniądze, dlatego Verne rozpoczął pracę jako kopista w kancelarii adwokata Gamarda. Nocą pisał opowiadania, które ukazywały się w piśmie „Muzeum Rodzinnym”. Wówczas zaczął interesować się nowoczesnymi osiągnięciami naukowymi oraz podróżami i odkryciami geograficznymi. Przyjaźnił się z obieżyświatami, podróżnikami, budowniczym balonów, którzy stali się pierwowzorami jego późniejszych bohaterów. Podjął pracę jako sekretarz w Teatrze Lirycznym.

W 1857 roku Verne wyszedł za majętną wdowę z dwójką dzieci Honorinę Annę Hebée Morel, z którą zamieszkał w Paryżu. Za namową szwagra wykupił udział w kantorze giełdowym. Wciąż publikował, głównie sztuki dla teatru wystawiane przede wszystkim w Paryżu. Odbył podróż do Anglii, Szkocji i Skandynawii. Przełomem w jego życiu było poznanie wydawcy Pierra Julesa Hetzla, który w 1863 roku wydał pierwszą „powieść o nauce” Verneʼa „Pięć tygodni w balonie”. Okazała się ona bestsellerem. Kolejne książki autor poprzedzał wnikliwymi lekturami, konsultacjami, dyskusjami naukowymi. Został w ten sposób prekursorem fantastyki naukowej. W 1864 roku ukazała się „Podróż do wnętrza Ziemi”, potem „Przygody kapitana Hatterasa” oraz pierwsza część dylogii – „Z Ziemi na Księżyc” (drugą część „Wokół Księżyca” wydano w roku 1870).

Pisarz przeniósł się z Paryża do małej rybackiej wioski Le Crotoy nad Zatoką Sommy. Wiele czasu poświęcał na pisanie i podróże swym jachtem, który na cześć syna nazwał „Saint Michel”. Wówczas powstała powieść „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” (1869-1870). jako druga część trylogii (pierwsza część to „Dzieci kapitana Granta” a ostatnia „Tajemnicza wyspa”. W 1867 roku odbył z bratem Paulem podróż do Ameryki na statku „Great Eastern”. W 1877 roku został właścicielem parowca, który nazwał „Saint Michel III”. Na jego pokładzie odbył wiele podróży, z których najsławniejsza miała miejsce w 1884 roku (odwiedził m. in. Lizbonę, Gibraltar, Oran, Rzym i Wenecję). Rok później sprzedał statek, a w 1886 roku został postrzelony przez swego bratanka, co było przyczyną jego inwalidztwa.

Podczas swych podróży Verne wciąż pisał i wydawał kolejne powieści. Ukazały się „W 80 dni dookoła świata” (1872), która przyniosła pisarzowi międzynarodowy rozgłos, „Michał Strogow” (1876), „Czarne Indie” (1877), „Piętnastoletni kapitan” (1878), „Pięćset milionów hinduskiej księżniczki” (1879), „Zielony promień” (1882), „Gwiazda Południa” (1884), „Robur Zdobywca” (1886) i wiele innych. Po zamachu Verne stał się samotnikiem i coraz mniej kontaktował się ze światem. Znacznie pogorszył się też jego wzrok (katarakta). W jego twórczości wcześniejszy entuzjazm dla postępu cywilizacji zastąpił pesymizm. Pisarz zwracał uwagę na zagrożenia, jakie niósł rozwój nauki. Zdobycze techniki w powieściach były często wykorzystywane przez ludzi niegodziwych (np. w powieści „Pan świata” z 1904 roku). Schorowany pisarz zmarł 24 marca 1905 roku w Amiens.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  Fileas Fogg - charakterystyka
3  W 80 dni dookoła świata - cytatyKomentarze: Juliusz Verne - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: