„W 80 dni dookoła świata” - geneza
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Od debiutu Juliusza Verne jako twórcy literatury fantastyczno – naukowej jego powieści cieszyły się ogromnym powodzeniem. Czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali na kolejne utwory, które pokazywały jak zdobycze nauki i techniki mogą zmienić ludzkie życie. PZ podobnym przyjęciem spotkała się powieść „W 80 dni dookoła świata”.

Początkowo utwór drukowany był w 1873 roku w odcinkach w czasopiśmie „Le Temps”. W szalenie zabawny sposób dzieło opowiadało o wyprawie ekscentrycznego Anglika Filieasa Fogga dookoła świata, by wygrać zakład z kolegami z klubu „Reforma”, że można tego dokonać w osiemdziesiąt dni. Społeczność angielska, a potem amerykańska robiła zakłady, czy podróż zakończy się sukcesem. Niektórym wydawało się, że bohater Verne’a istnieje naprawdę i podróż dookoła świata ma miejsce naprawdę.

W trakcie publikacji powieści do autora zgłaszały się firmy transportowe, oferujące podróże oceaniczne, które pragnęły, by Fileas Fogg swą podróż odbywał właśnie ich liniami (m. in. linie Cunard Line i Whitestar). Była to dla nich najlepsza reklama. Książkowe wydanie powieści Francuza okazało się bestsellerem i rozeszło za życia autora w ponad stu tysiącach egzemplarzy. „W 80 dni dookoła świata” doczekało się wkrótce przeniesienia na deski teatru. Sztuka premierę swą miała 8 listopada 1874 roku na deskach Teatru Porte Saint-Martin. Na widzów czekała oszałamiająca scenografia i zapierające dech w piersiach rekwizyty. Największą atrakcją był biorący udział w przedstawieniu żywy słoń.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  „W 80 dni dookoła świata” jako powieść przygodowa
2  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
3  Kompozycja i narracja „W 80 dni dookoła świata”Komentarze
artykuł / utwór: „W 80 dni dookoła świata” - geneza    Tagi: