W 80 dni dookoła świata - streszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział pierwszy w którym pan Fileas Fogg i jego nowy służący są z siebie wzajem bardzo zadowoleni
Dowiadujemy się, że w 1872 roku w Londynie przy Saville Row w Burlington Gardens siedem zamieszkiwał tajemniczy członek klubu „Reforma” Fileas Fogg. Nikt nie wiedział na czym zbił swój majątek. Był człowiekiem skrytym, małomównym i szalenie uporządkowanym. Pasjonowały go podróże, jednak nie opuszczał nigdy Londynu. Posiadał jednego służącego, od którego wymagał punktualności oraz systematyczności. 2 października musiał zwolnić swego lokaja i zatrudnić nowego. O pół do dwunastej zjawił się Francuz – Jan Obieżyświat. Po krótkim przedstawieniu Fogg przyjął go na nowego służącego i udał się do klubu.

Rozdział drugi w którym Obieżyświat nabiera pewności, że nareszcie ziściły się jego marzenia
Nowy służący porównuje Frogga do woskowych figur pani Tussaud. Nowy pan zawsze był opanowany, cechuje go ścisłość i matematyczna dokładność. Z kolei Obieżyświat miał poczciwą fizjonomię. Przyjechał do Anglii, by odpocząć od włóczęgowskiego życia i znaleźć pracę u uporządkowanego pana. Choć służył u dziesięciu chlebodawców, każdy z nich miał jakieś dziwactwa. Dopiero dom Fogga wydał mu się odpowiedni. Bez trudu odnalazł swój pokój i regulamin zawierający codzienne obowiązki. W domu nie było książek (Fogg korzystał z nich w klubie) ani broni. Nowy lokaj stwierdził, że się w nowym miejscu pracy odnajdzie.

Rozdział trzeci w którym nawiązuje się ryzykowna rozmowa, mogąca słono kosztować pana Fogga
Fileas Fogg zgodnie ze swoim zwyczajem przyszedł do siedziby klubu „Reforma” i po śniadaniu zabrał się za lekturę prasy („Times”, „Standard”). Po obiedzie czytał „Morning Chronice”, a następnie zjawiali się jego partnerzy w grze w wista – przedstawiciele finansjery. Mężczyźni rozmawiali o aferze z kradzieżą, której dokonano 29 września. Z pulpitu kasjera zniknęło 55 tysięcy funtów. Toczyło się śledztwo. Sporządzono rysopis pamięciowy przestępcy i poszukiwano go w całym Zjednoczonym Królestwie. Mężczyźni w przerwach w grze dyskutowali o sprawie. Andrew Stuart, inżynier, uważał, że nie uda się schwytać złodzieja. Fogg uważał, że wraz z rozwojem cywilizacji świat się kurczy, a najlepszym tego przykładem jest fakt, że można objechać go w osiemdziesiąt dni. Stuart uważał, że to niemożliwe i zaproponował cztery tysiące funtów temu, kto udowodni, że taka podróż się uda. Fogg był gotów postawić dwadzieścia tysięcy i udać się w podróż dookoła świata. Pomóc mu miała matematyczna dokładność. Koledzy przyjęli zakład, a Fogg postanowił wyjechać jeszcze tego samego dnia pociągiem do Dover. Wypisał czek i stwierdził, że zjawi się ponownie w salonie 21 grudnia. Zanim wyszedł dokończył karcianą rozgrywkę.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jan Obieżyświat - charakterystyka
2  Fileas Fogg - charakterystyka
3  „W 80 dni dookoła świata” - genezaKomentarze
artykuł / utwór: W 80 dni dookoła świata - streszczenie szczegółowe    Tagi: